Ostatnio miała okazję przeglądać krzyżówki z ciocią. Poprosiła mnie o zakup 1000 panoramicznych, mimo, że nie zrobiła nawet połowy poprzedniego zbioru. Wracając do domu przejrzałam kilka haseł, nie ukrywam, były dość trudne.
Jak ma je rozwiązać przeciętny kowalski? A co z osobami wykształconymi - czy dla nich byłoby łatwiejsze? Hmm myślę, że nie ma różnicy, bo oboje musieliby skorzystać ze słownika lub wujka Google.
Warto poznać kilka takich słów, mogą przydać się na maturze, lekcji polskiego czy rozmowy z innymi. Odważni mogą pochwalić się swoją wiedzą z płcią piękną, a na pewno będzie +5 do inteligencji ;)
Areopag - grono osób obdarzonych autorytetem i prawem podejmowania rozstrzygających decyzji.
Kostyczny - wbrew pozorom nie znaczy "kościsty", lecz zgryźliwy i uszczypliwy
Aglet - plastikowa lub metalowa końcówka sznurówki
Esplikacja - wyjaśnienie znaczenia wyrazu lub zdania
Trychotomia - podział na trzy części
Prokrastynacja - zwlekanie z czynnością niemal w nieskończoność
Kuriozum - coś dziwnego, niezwykłego
Majuskuła - wielka litera
Atawizm - posiadanie cech swoich rodziców, dziadków
Konterfekt - portret, wizerunek podobizna (pot. profilowe ^^)
Na deser dostaniecie ode mnie wesołą piosenkę z mojej ulubionej kreskówki na tematy jednego z trudnych słów. Polecam - bardzo śmieszna! :)
Miłego wieczoru!
Jak już bierzecie się za tworzenie strony o języku polskim, to proszę, zwróćcie większą uwagę na unikanie błędów. Literówki, błędy stylistyczne, językowe, ortograficzne, interpunkcyjne - wszystko to można znaleźć w tak krótkim tekście. Tragedia! Styl pisania też pozostawia wiele do życzenia, ale wierzę, że z czasem nabierzecie wprawy. Jeszcze jedno, co mnie razi: emotikony. Usunęłabym każdą jedną z tego tekstu, od razu zrobiłoby się bardziej profesjonalnie. Abstrahując od tego, sam pomysł na bloga bardzo mi się podoba + macie u mnie plusa za ciekawostki na fanpage'u. Dobra robota!
OdpowiedzUsuńDrogi Anonimowy
UsuńStaramy się jak najbardziej, aby posty były poprawne pod każdym względem, ale jesteśmy jeszcze w liceum, a do tego w klasach matematycznych. Naszym zdaniem styl pisania trafia do młodych ludzi i jest nietuzinkowy, a emotikony wpisały się już w styl wypowiedzi w internecie. Nie robimy "sztywnego" projektu, ponieważ mamy zbyt mało lat by być poważni. Dziękujemy za komentarz i szczerą opinię!